Obowiązkowe szkolenia pracowników – ważne dla pracodawców!
CHOĆ PRZEPISY KODEKSU PRACY DOTYCZĄCE OBLIGATORYJNYCH SZKOLEŃ DLA PRACOWNIKÓW OBOWIĄZUJĄ JUŻ BLISKO ROK, TO NIE WSZYSCY PRACODAWCY O TYM WIEDZĄ. WYJAŚNIAMY, CO SIĘ ZMIENIŁO I JAKI WPŁYW MA TA REGULACJA NA DOTYCHCZASOWE ZASADY ORGANIZOWANIA SZKOLEŃ.
26 kwietnia 2023 r. wszedł w życie art. 9413Kodeksu pracy (dalej – k.p.). Ma to związek z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2019/1152. Dotyczy on tzw. szkoleń obowiązkowych i związanych z tym nowych obowiązków pracodawcy.
O JAKIE SZKOLENIA CHODZI?
Przepis dotyczy dwóch rodzajów szkoleń:
· niezbędnych do wykonywaniaokreślonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku. Niezbędne są teszkolenia, których przeprowadzenia wymagają przepisy wewnątrzzakładowe, przepisyprawa lub umowa o pracę,
· odbywanych przez pracownikana podstawie polecenia przełożonego.
Przepis mówi wprost, że w tych przypadkach szkoleniaodbywają się na koszt pracodawcy. Dotychczas zasady ponoszenia kosztówszkolenia regulowała umowa szkoleniowa. Ponadto, w miarę możliwości, szkolenia obowiązkowepowinny odbywać się w godzinach pracy pracownika.
CO Z DOTYCHCZASOWYMI ZASADAMI?
Nadal obowiązują też art.1031 i nast. k.p. dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowychpracowników, związanych z tym obowiązków pracodawcy i umów szkoleniowych.Pracodawcy mogą więc zadawać sobie pytanie, jaki wpływ na dotychczasowe zasadyodbywania szkoleń ma wprowadzony przepis.
Przepis art. 9413 k.p., jak towynika z jego literalnego brzmienia, dotyczy:
· tylko szkoleń, a nie innychform dokształcania się pracowników,
· tylko takich szkoleń, których obowiązek przeprowadzenia przez pracodawcę wynika z przepisów prawa albo z przepisów wewnątrzzakładowych bądź umowy o pracę.
Dotyczy więc szkoleń, które nie są zależne od uznania pracodawcy oraz takich, w których pracodawca polecił pracownikowi wzięcie w nich udziału.
Art. 9413 k. p. nie wyklucza natomiast możliwości zorganizowania szkolenia nieobowiązkowego, w którym pracownicy mogą wziąć udział dobrowolnie, a także podnoszenia kwalifikacji zawodowych na dotychczasowych zasadach.
Olga Bączyk, Senior Associate, Adwokat w CK Partners